Atrakcje Regionu
Wielin - Szachulcowy Kościółek z XVII w.
kliknij aby powiekszyć
Jezioro w Wielinie
kliknij aby powiekszyć
Pałac w Wielinie
kliknij aby powiekszyć
Szlifiernia bursztynu w Świerznie
kliknij aby powiekszyć
Szlifiernia - bursztyn surowy
kliknij aby powiekszyć
Szlifiernia - bursztyn oszlifowany
kliknij aby powiekszyć
Swołowa - Skansen
kliknij aby powiekszyć
Słupsk
kliknij aby powiekszyć
Rezydencja Otto von Bismarcka w Warcinie
kliknij aby powiekszyć
Kościółek w Krągu
kliknij aby powiekszyć
Polanów - Święta Góra
kliknij aby powiekszyć
Megality w Borkowie
kliknij aby powiekszyć
Plaża w Darłówku
kliknij aby powiekszyć
Wielin w odl. 10 km ( kierunek Polanów )
... to mała wieś położona nad samym jeziorem, otoczona lasami. Warto tu obejrzeć szachulcowy kościółek pod wezwaniem Chrystusa Króla z 1698 roku. Do jego barokowego wyposażenia zaliczają się: ołtarz główny, ambona i loża patronacka, zaś miedziana misa chrzcielna pochodzi z epoki renesansu. Ołtarz który jest dziełem pasterza – parobka właścicieli Wielinia został wpisany do zabytków klasy”0”(jak np. Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie).
Swołowa Stolica Krainy w Kratę w odl. 50 km
Wieś położona około 15 km na północny-zachód od Słupska, przy trasie Słupsk - Darłowo, z zachowanymi elementami średniowiecznych form zabudowy, m.in. niwa siedliskowa na planie owalnicy. Jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego. Zachowane obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku, typowego dla bogatych, pomorskich zagród chłopskich. Wzorcowy przykład pomorskich owalnic. Główną oś planu owalnicowego, utworzono równolegle do kierunku płynącego przez wieś strumienia. Plac owalnicy wraz z kościółkiem i stawem, jest płaski, a otoczenie tworzą łagodne zbocza doliny, fakt ten wykorzystano przy okazji komponowania zabudowy zagród i koncepcji rozłogów pól.
Słupsk w odl. 50 km Ratusz wybudowany w stylu neogotyckim w pierwszych latach XX w. We wnętrzu znajdują się witraże i obrazy związane z historią miasta. Ciekawe inne zabytki to Zamek Książąt Pomorskich wybudowany został w roku 1507 w którym mieści się Muzeum Pomorza Środkowego, Nowa Brama wybudowana została w drugiej połowie XIV w. Około r. 1650 wieżę wzbogacono o barokowy hełm metalowy, Baszta Czarownic Zbudowana w XV w., przebudowana następnie w wieku XVIII na więzienie, przeznaczone głównie dla kobiet posądzonych o czary.
Rezydencja Otto von Bismarcka w odl. 25 km ( kierunek Kartuzy )
Pałac w Warcinie należał od 1866 roku do kanclerza Otto von Bismarcka, który szukał właśnie tu odpoczynku od zgiełku i pracy. W pałacu tym przyjmował również zachodnich dyplomatów. Z oryginalnych mebli zachowało się biurko i kominek.
Renesansowo-barokowy Kościół w Krągu, w odl. 75 m od Zamku.
Wzniesiony w 1580 roku niewielki kościółek charakteryzuje się bogatymi zdobieniami. Renesansowy charakter zachowała ambona, ołtarz, chrzcielnica i loża kolatorska. W dobudowanej w 1700 roku kaplicy grobowej znajdują się m.in. dwa oryginalnie zachowane barokowe sarkofagi: mosiężny – Henryka von Podewils, zm. 1696 r. i marmurowy, ozdobiony rzeźbami – Adama von Podewils, zm. 1697 r.
Sarkofagi i epitafia
Sarkofag Henryka von Podewils (05.05.1615 – 16.07.1696) elektora Braunschweig-Luneburg, marszałka polnego, wykonany w k. XVII w. ze złoconej i srebrzonej miedzianej blachy, dekorowany panopliami, płaskorzeźbami, herbami i antabami.
Epitafium Henryka von Podewils wykonane w końcu XVII w. z rzeźbionego i polichromowanego drewna oraz marmuru. W części centralnej znajduje się popiersie zmarłego wraz z dwoma rzeźbami alegorycznymi. Poniżej – tablica epitafijna i tablica z monogramem Podewils.
Sarkofag Adama von Podewils (19.05.1617 – 30.07.1697) wykonany w 1699 r. z rzeźbionego piaskowca, marmuru i alabastru, zdobiony emblematami i herbami.
Epitafium Adama von Podewils wykonane z rzeźbionego, polichromowanego drewna w k. XVII w. W centralnej części znajduje się popiersie zmarłego z dwoma figurami alegorycznymi, poniżej – marmurowa tablica epitafijna i owalna tablica z monogramem Podewils.
Epitafium Fryderyka Wilhelma von Podewils (1659-1701) z pocz. XVIII w., wykonane drewna, z portretem zmarłego na blasze. W otoku epitafium - herby genealogiczne zmarłego.
Epitafium generała Ernesta von Podewils wykonane ok. 1720 r. z drewna oraz alabastru. Epitafium jest zwieńczone koroną,w części centralnej znajduje się popiersie zmarłego, pod nim - trofea myśliwskie i wojenne, chorągwie oraz tablica epitafijna.
Epitafium Otto Fryderyka von Podewils (16.07.1702- 05.12.1760) - prawdopodobnie jest to fragment sarkofagu z 1760r.
W kościele znajduje się drewniana tablica w formie tryptyku poświęcona mieszkańcom okolicznych wsi poległych w I wojnie światowej. Obraz na tablicy przedstawia dwóch uzbrojonych żołnierzy na tle cmentarza polowego. Na skrzydłach tablicy umieszczone zostały nazwiska poległych.
Polanów Święta Góra w odl. 9 km
Wzniesienie o wysokości 156 m, znajdujące się 2 km na południowy zachód od Polanowa, w pobliżu siedziby nadleśnictwa, w województwie zachodniopomorskim, powiat Koszaliński. W czasach pogańskich miejscowa ludność zbierała się tu, aby oddawać cześć słowiańskim Bogom i czerpać wodę ze świętego źródła. W wieku XII za sprawą Św. Ottona z Bambergu, na górze powstała drewniana kaplica pod wezwaniem Maryi. Na początku XIV stulecia cystersi wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej Bramy Nieba
Megality w odl. 12 km
Znajdujące się w Borkowie sprzed 5000 lat megalityczne grobowce są śladem wierzeń religijnych tamtych kultur. Łączą w sobie kult zmarłych przodków oraz kult słońca, na co wskazuje położenie grobowców zgodny z kierunkami geograficznymi.
Elektrownia wodna w odl. 5 km ( kierunek Sławno)
Mała elektrownia wodna z 1913 roku jest najstarszą tego typu na Pomorzu. Zadziwia tym, że do dzisiejszego dnia wytwarza prąd dla całej wsi Nowy Żytnik.
Darłowo (w odl. 30 km)
Blisko 17- tysięczne miasto leżące w ujściach Wieprzy i Grabowej do Bałtyku. Dzięki zachowaniu pięknej, XIX-wiecznej zabudowy centrum jest prawdziwym turystycznym klejnotem Pomorza Zachodniego.
Darłówko (33 km) nadmorska dzielnica Darłowa - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża. Urok tej miejscowości, wspaniały mikroklimat, piękne widoki, czysta plaża i wiele atrakcji starego, średniowiecznego miasta, przyciąga co roku tysiące turystów.